Upravo je dodatak nara u Baba ganoushu, koji me oduševio pri našem posjetu Deliciji Libanesi, jer nije ličio na niti jedan Baba ganoush kojeg sam dosad viđala po domaćim blogovima,

baba ganoush
odlučio da ga repliciram u domaćoj izvedbi.

baba ganoush
Kako sam malo istraživala, obzirom da me Baba ganoush koji je u restoranu stigao na naše tanjure, iznenadio izgledom, saznala sam da postoje razlike u nazivima tog jela, ali i činjenica da se, recimo u Siriji, ono što mi poznajemo kao Baba Ganoush, dakle namaz, pašteta od patlidžana, kojoj se dodaje tahini past, limunov sok, sol, češnjak i koja se zalije maslinovim uljem, naziva Mtabbal Al-Bathenjan, dok je Baba Ganoush ili Baba Ganouj sličniji ovom što vam ja danas nudim i da mu se često dodaje sjeckano povrće poput zelenih paprika, rajčice, luka i češnjaka, ali i sjeckani orasi i obavezno, zrna nara. A mene je upravo taj dodatak nara kupio.
Za Baba ganoush ili Baba ganouj, kako vam drago, jednako kao i za Humus bil lahme, uz pečene patlidžane,

patlidžan
bit će vam potrebna i tahini pasta, koju smo napravili u prethodnom postu.

tahini pasta
Uz većinu jela spomenutih u Delicija Libanesi postu, što je još jedan od razloga zašto se jela u toj mjeri zalijevaju uljem (ne ide ga toliko u samo jelo, koliko se naknadno jelo njime zalije) odlično se slaže pita kruh, svojevrsne lepinjice, za koje recept potražite u narednom postu.

pita kruh začinjen za’atarom
Njih opet, ako volite začine, možete prije pečenja premazati za’atarom, suhom mješavinom začina, egzotičnog naziva, koja se uz dodatak maslinova ulja pretvara u za’atar pastu.

Baba ganoush
Ingredients
- 2-3 srednje velika plava patlidžana
- 2 žlice tahini paste
- 1 žlica soka limuna
- 2-3 češnja češnjaka
- sol
- maslinovo ulje
- 4-5 cherry rajčica
- vezica peršina
- 2-3 žlice zrna nara
Instructions
- Patlidžane ispecite na plinskom štednjaku da omekšaju i dobiju miris po dimu.
- Vjerujem da će u nedostatku plinskog štednjaka, jednako poslužiti i pećnica ili ploče električnog štednjaka.
- Pečene odložite u pokrivenu posudu da se upare i ohlade pa im ogulite koru a po želji očistite i sjemenke.
- Očišćeno meso patlidžana ostavite da se dobro ocijedi
- Zatim ga stavite u multipraktik pa uz dodatak tahini paste, soka limuna, češnjaka i soli, miješajte da dobijete finu glatku kremu od patlidžana.
- Premjestite u zdjelicu, a u sredini napravite udubinu u koju ulijte maslinovo ulje.
- Uokolo rasporedite mješavinu cherry rajčica narezanih na kockice, sitno sjeckanog peršina i zrna nara, začinjenih solju i maslinovim uljem.
Izvrsno ! Spremam se u Delicije Libanesi i ovaj post mi je došao kao naručen, baš sam komentirala sa prijateljicom kako ćemo otići i tko zna što ćemo naći 🙂 Kad ono….., odlično zvuči i izgleda, na puno ulja ćemo obratiti pažnju, ali vjerujem da ćemo se svakako lijepo počastiti. Recept je odličan , baš dobra kombinacija , a kao i uvijek kod tebe sve je tako lijepo prezentirano, super !
Odlično izgleda, baš mi se sviđa dodatak nara.
Ta vrsta kuhinje mi je res povsem neznana, si kar tezko predstavljam vse te okuse. Bi pa bila tudi za moj okus prevec oljnata. Izgleda pa bozansko 🙂
Hvala ti za recept.Volim isprobavati nove stvari, a ovo još nisam,a vjerujem da hoću i to uskoro.Zvuči jako ukusno.
Lp, MArtina
Sve mi se sviđa! U poslednje vreme se oštrim da napravim zaatar (čak imam i sumac), pa je tvoj recept dobrodošao. E, da, do sada sam patlidžan pekla u rerni, a imam plinski šporet, pa si mi otvorila oči! :)))
Ovo sve je da se čovek raspameti! Pravila sam ponešto od arapske kuhinje ali ti si me baš inspirisala da napracim jednu večeru za prijatelje za koje znam da će uživati!
I ja obožavam Baba Ghanoush s narom, jako mi se sviđa taj osvježavajući kontrast. A i tahini sam nedavno napravila sama po prvi put, i rekla sam da ga više nikad neću kupiti, neuporedivo je bolji. Još da nabavim negdje šumak i da sama napravim za’atar, jer ni gotovu mješavinu još nisam nigdje uspjela pronaći
Slažem se. Daje potpuno novu dimenziju patlidžanu. A sezam volim svugdje i na sve načine, potpuno nekontrolirano 🙂 Ako voliš te citrusne note u jelima, svidjet će ti se i za’atar, odnosno šumak, jer ga on ponajprije određuje. Ne uspiješ li ga uskoro nigdje nabaviti, javi mi se, poslat ću ti paketić 😀