Skrušeno priznajem da sam sa ovomjesečnim FBI rukavicama, igricom food blogera koju je osmislila Mamajac-Cooks and Bakes, a u kojima je pod istragom bio Snježanin-Masaterin blog Recepti iz moje bilježnice imala problema (jer ja kao inače nemam problema :P). Nisam znala odakle početi, nisam znala što odabrati, a na kraju niti što napisati (vjerovale ili ne).
Naime, nemam u glavi “sliku” o Snježani. Prvo čega sam se sjetila kad je njen blog odabran, da je dugo na njemu stajao kao zadnje objavljeno post o Danu bijelog štapa, što je bio podatak koji mi je Snježanu svakako prikazivao u jednom pozitivnom svjetlu. Kad sam krenula birati recepte koje ću isprobavati, vidjela sam da Snježana ima jako puno isprobanih recepata sa drugih blogova i recepata članova Coolinarike, što je isto tako jedan kvalitetan podatak o njoj, ali meni je falio moj osobni odnos prema Snježani, a nažalost nas dvije rijetko kontaktiramo ispod postova.
Svejedno sam krenula istraživati. Budući je Snježana iz Pule, prva ideja mi je bila bazirati se na istarsku kuhinju, pogotovo jer kod nje postoji tag Istra. Meni su kad je Istra u kulinarskom smislu u pitanju, asocijacije, fuži, žgvacet, tartufi, šparoge i maruni. Za šparoge je još mrvu prerano, fuže i tartufe nisam našla, a i ovi potonji su malo žešći zalogaj u financijskom smislu, ali sam zato ugledala kobasice.
Kako ugledala tako otišla dalje, jer kak’ da napravim kobasice?
Vrijeme je odmicalo, ja ne mrdam s mjesta. Onda su jedno večer moji htjeli pizzu. A ja nisam. A budući ja mijesim, ja i odlučujem. I sjetim se da sam kod Snježane ugledala neke smotuljke, idem provjeriti, kad ono nije Snježanino nego dvazenino.
Ali, kaže Snježana da je ona po tome intervenirala, pa si mislim, kad je ona mogla, mogu i ja i smotuljim ja
Rolnice s fetom i kulinom by dvazen za koje Snježanin modificirani recept kaže slijedeće:
Tijesto
– 60 dag brašna
– 2 dag svježeg kvasca
– 1 mala žličica soli
– 2-3 žličice šećera
– 3 dl mlijeka
– 10 dag omekšalog margarina
– 1 jaje
– 1 žlica ulja
Nadjev:
– 20 dag šunke, vratine, kulena ili sl.
– 20 dag gaude, podravca ili sl.
– malo origana
– 5 dag margarina za premazivanje tijesta
– jedno jaje za premazivanje rolnica
Priprema:
U posudu staviti brašno, dodati uzašli kvasac i ostale sastojke za tijesto. Dugo ga miješati spiralnim nastavcima miksera. Ostaviti neka stoji pokriveno na toplom mjestu 20-tak minuta da se digne. Pobrašniti radnu površinu pa na njoj premijesiti dignuto tijesto i razvaljati pravokutnik tako da bude debelo samo pola prsta. Tijesto premazati otopljenim margarinom. Na rub suprotnih strana složiti salamu pa na nju sir (deblje fete) i posuti malo origanom.
Zarolati do sredine, odrezati na dvije “kobasice” pa svaku odrezati na 8 dijelova. Složiti u tepsiju 4 reda po 4 rolnice i ostaviti da se malo dignu dok se ugrije pećnica na 180 st.C. Kad je pećnica ugrijana, rolnice premazati jajetom i staviti peći 20-tak minuta.
Jednu kobasicu sam da udovoljim pizza zahtjevima napravila sa nadjevom kao za običnu miješanu pizzu, a drugu sam sebi za gušt nakrcala povrćem.
Zajeli smo se!
I kao i u svemu, tako i u istragama blogova, teško je samo početi, poslije sve ide lakše. Slijedio je, jer sam se još uvijek motala po tagu Istra……..
Domaći kruh koji ja ipak nisam radila od 2kg brašna, pa bi onda recept u mojim količinama i izvedbi zvučao ovako:
– 1 kg brašna
– 40g svježeg kvasca
– 1 dcl mlakog mlijeka
– 2-3 žličice šećera
– žličica soli
– mislim da ne treba više od 3 dcl vode
– 1dcl jogurta sam ja stavila, uvjerena da imam mileram u hladnjaku, jer ga uvijek ima, ali avaj, poslije sam shvatila da su 2l otišle u medovik, a ja nisam nadomjestila, ali i jogurt se sasvim fino uklopio
– 0,5 dcl ulja
Daljni postupak je bio nebitno drugačiji nego kod Snježane a glasi:
U zdjelu stavite brašno, pomiješano sa solju, pa u sredini napravite udubljenje. Rastopite kvasac u mlakom mlijeku, ulijte ga u udubljene i ostavite da se diže. Kad kvasac naraste dodajte sve ostale tekuće sastojke i zamijesite tijesto. Mijesite najmanje 5-10 minuta ručno ili manje ako koristite mikser sa spiralnim nastavcima.
Ostaviti tijesto ponovo dvadesetak minuta na toplom da se dovoljno digne, a zatim premijesite, formirajte dvije štruce, tako što od tijesta napravite duguljasti oblik koji rolate lagano gnjececi od jednog kraja prema drugom. Štruce staviti odmah u pleh, (ja sam stavljala u kalup za kruh i nisam mastila) pokriti krpom, pa pustiti da se digne. Ugrijati pečnicu, otkriti kruh i prije samog pečenja poprskati ga hladnom vodom da se bolje digne i napravi ljepšu koru.
Solidan bijeli krušćić! Učinilo mi se već pri čitanju recepta da će to biti premalo soli za moj ukus, ali sam poštovala recept, a moje bojazni se pokazale točnima. Sve odlično, osim što je za moj ukus premalo slan.
Onda mi je jedan dan zatrebalo nešto što ću nabrzinu servirati uz krem juhu od poriluka i krenem razmišljati o faširancima i sjetim se da je Snježana friško objavila recept za
Sastojci:
– 2 fete suhog kruha
– 0,5 dl mlijeka
– 80 dag mljevenog miješanog mesa
– 5-7 dag peršina
– 5-7 čena češnjaka
– 1 jaje
– sol
– papar
– vegeta
– krušne mrvice za valjanje
– ulje za prženje
Priprema:
Kruhu razmrviti mekani dio u manju posudu te ga preliti hladnim mlijekom i ostaviti da omekša. Za to vrijeme sitno nasjeckati peršin i češnjak. U veću zdjelu staviti mljeveno meso, dobro ocijeđen kruh, isjeckan peršin i češnjak, na kraju dodati jedno jaje te po vlastitom okusu začiniti solju, paprom i vegetom. Smjesu dobro promiješati. Jušnom žlicom vaditi podjednake loptice. Svaku lopticu prvo malo vrtiti u ruci kako bi se lijepo oblikovala bez pukotina, zatim ju uvaljati u krušne mrvice, položiti na dlan i nekoliko puta pljesnuti po njoj kako bi dobile izgleda minijaturnih pljeskavica 🙂 Tako pripremljene polpete pržiti u ulju na srednjoj temperaturi. Obavezno prije kraja pečenja polegnuti vilicu te potisnuti na polpetu kako bi vidjeli da li je i unutrašnjost gotova (više ne smije izlaziti tekućina).
Ja polpete nešto drugačije radim, ali Snježaninom receptu ne nalazim mane. Vrlo, vrlo ukusno!
Ali i nakon toga ja i dalje nisam imala tematsku ideju niti razrađen plan kako ću i što istraživati na Snježaninom blogu i lutala sam i dalje, klikćem, scroolam, svaki put me vraća na kobase (što je babi milo……), a ja svaki put kad zascroolam preko kobasa, zaslinim k’o Pavlovljevi peseki. I počnem se baviti mišlju da kupim crijeva, pa da ja to nekak’ ipak napunim. A možda i koja od baka ima mašinu sa nastavcima za punjenje…….? Pa si mislim dalje, sve je to ok, taman da ih i prstom uguraš unutra, kam’ buš onda s njima? Ni lođe nemaš, a kamoli ognjišta, tavana il’ balkona. Al’ meni …..
Istarske kobasice nisu dale mira…….
Sastojci
– 10 kg svinjskog mesa
– 180 gr soli
– 20 gr papra
– 120 gr češnjaka
– 4 dl bijelog istarskog vina
– 4 komada lovorovog lista
Priprema:
Očišćen češnjak izgnječiti nožem i kuhati ga s lovorovim listom u vinu dok vino ishlapi na pola količine. Meso samljeti na grubo, posoliti ga i dodati pasirani kuhani češnjak. Dobro izmiješati, smjesom puniti crijeva i oblikovati kobasice. Kobasice objesiti na dug deblji štap i sušiti 10-15 dana kraj ognjišta. Medu njih staviti lovorove grane sa lišćem kako se nebi dodirivale.
Mogu se pržiti na ulju, spremiti na vinu, na roštilju…, nakon 15 dana se mogu jesti sirove kao salama, napraviti od njih šugo te na razne druge načine. Osušene se mogu čuvati u zamrzivaču, u ulju ili u masti.. naravno ako ih sve odmah ne pojedete 🙂
I onda mi sine! Napravim ja mješavinu od mljevenog mesa kao za kobase, naravno ne od 10 kg, nego od 400g mljevenog mesa. Izlupam svinjske odreske, zamotam kuglice te mješavine u odreske, pričvrstim čačkalicama, napravim marinadu na način da u mužaru stučem
– češnjak
– lovorov list
– sol, papar i umiješam
– bijelo istarsko vino
– maslinovo ulje
izlijem to preko tako napravljenih smotuljaka i ostavim 24 sata da se mariniraju
i napravim ih kao Šugo od domaće istarske kobasice
Sastojci:
– 50 cm domaće istarske kobasice
– glavica kapule (crvenog luka)
– 3 dcl pasirane rajčice
– prstohvat soli
– mrvicu papra
– 2 žličice vegete
– 3-4 dcl vode
Priprema:
Na žlici ulja dobro popržiti luk. Kad je luk gotov ubaciti kobasicu narezanu na ploškice i popržiti obje strane. Dodati sol, papar i vegetu po želji, ali ne previše jer kobasice vec daju određen okus bez začina. Uliti pasiranu rajčicu, kratko prokuhati pa dodati vode prema želji i dalje kuhati.
Poslužiti uz njoke na žlicu, neku vrstu žličnjaka ili sl. tjesteninu, a može i uz palentu ili pire krumpir.
Ja sam poslužila uz Raviole sa sirom
Tijesto:
– 700 gr glatkog brašna
– 3 kom jaja
– malo soli
– malo ulja
– po potrebi vode
Punjenje:
– 30 dag gaude, edamca ili podravca
– 20 dag tilzita ili ementala
– 1 paketic (4 dag) ribanog parmezana
– 2 kom jaja
Priprema:
Tijesto:
Od brašna, jaja, soli i vode umijesiti glatko tijesto ni pretvrdo niti premekano. Razvaljati u tanku plohu. Prema tome čime ćete raviole raditi ovisi i način rezanja tijesta. Ukoliko nemate pribor za izradu raviola možete ih napraviti tako da orežete tijesto u trake na koje po dužini stavite nadjev, preklopite tijesto i rubom široke čaše rezati oblike polumjeseca a krajeve utisnuti vilicom. Staviti ih kuhati u vrelu slanu vodu. Kuhani su Čim isplivaju na površinu, cca 5-7 minuta. Kuhane pažljivo ocijediti te preliti rastopljenim malacom i posipati ribanim sirom.
Punjenje:
Sireve naribati u jednu zdjelu, sipati i ribani parmezan te dva jaja. Sve dobro umutiti, puniti tijesto i oblikovati raviole. Poslužiti kao malo jelo ili toplo predjelo. Punjenje možete staviti po svojoj želji npr: šunku i sir, špinat i dr. Isto tako se mogu poslužiti uz ragu ili jednostavno sa malo maslaca i kiselim vrhnjem. Ako vam je ova količina previše, zamrznite dio za neku drugu priliku.
Punila sam ostacima svih mogućih sireva, uključiv i sirni namaz koji sam u tom trenutku našla u hladnjaku i bilo je odlično. Servirano sa šugom, prvi komentar mojih je bio, kaj ima kobasica unutra? ……i znala sam da je stvar upalila!
Jako, jako, jako ukusno! Tek sad sam znatiželjna i voljela bih probati pravu, odimljenu i sušenu istarsku kobasicu.
I konačno sam mogla preći na deserte……. Budući već neko duže vrijeme imam nerješiv problem sa višnjama, čim sam ugledala Zaliveni kolač s trešnjama znala sam da će odlično poslužiti
Tijesto:
– 4 jaja
– 15 dag šecera
– 1 naribana limunova korica
– prstohvat soli
– 30 dag brašna
– pola praška za pecivo
– 20 dag omekšalog maslaca ili margarina
Preljev:
– 2,5 dl kiselog vrhnja
– 5 dkg šećera
– 2 jaja
– 2 vanilin šećera
– 1 puna žlica gustina
Ostalo:
– 50 dag očišćenih trešanja (ili višanja)
– ulje za lim
– brašno za lim
– šećer u prahu za posipanje kolača
Trešnje oprati i izvaditi im koštice. Uključiti pećnicu na 200 st.C.
Tijesto:
Izmiksati jaja sa šećerom, limunovom koricom i malo soli. Dodati omekšali maslac i brašno pomiješano sa praškom za pecivo. Tijesto (biti će to mekano prhko tijesto) rasporediti u namašćen i pobrašnjen lim veličine cca 35×27 cm te staviti peći u zagrijanu pećnicu na 200 st.C 10 minuta!
Dok se tijesto peče za preljev promiješati kiselo vrhnje sa šećerom, jajima, vanilin šećerom i gustinom. Tijesto nakon 10 minuta izvaditi iz pećnice, rasporediti po njemu višnje i sve zajedno preliti preljevom. Vratiti u pećnicu na 25 minuta. Pečeno po želji posuti šećerom u prahu.
Planuo je!
Na kraju, dvoumeći se između čupavaca i šubara, prevagu su, jer ih nikad nisam radila odnijele
Sastojci:
Tijesto za dvije kore:
– 12 jaja
– 15 dkg šećera
– 10 jušnih žlica vode
– 3 jušne žlice kakaa
– pola praška za pecivo
– 25 dkg brašna
Krema:
– 0,5 l mlijeka
– 5 jušnih žlica brašna
– 1 vanilin šećer
– 15 dkg šećera
– 12,5 dkg margarina
– 10 dkg šećera u prahu
Ostalo:
– 10 dkg čokolade za kuhanje
– 5 dag maslaca
– 2 žlice ulja
– 15 dkg kokosa
Priprema:
Pećnicu zagrijati na 180* C.
Tijesto:
Umutiti bjelanjke sa 5 dkg šećera. Žutanjke i 10 dkg šecera pjenasto umutiti, zatim dodati vodu, brašno izmiješano s praškom za pecivom i prosijani kakao. Na kraju lagano umiješati snijeg od bjelanjaka. Dva lima od rerne obložiti papirom za pečenje te staviti peći u pećnicu zagrijanu na 180*C svako tijesto po 20 min.
Krema:
Mlijeko, brašno, 15 dkg šecera i vanilin šećer skuhati. U ohlađeno dodati pjenasto izrađen maslac sa 10 dkg šećera u prahu. Od biskvita rezati krugove sa najmanjom čašom ili kalupom. Spajati po dva kruga kremom, premazati kremom i stijenke spojenih krugova, pa uvaljati u kokosovo brašno. Na kraju gornji dio šubara premazati čokoladnom glazurom , najlakše žlicicom. Po želji ih možete dodatno ukrasiti.
Moji su ih tamanili. Ja sam utažila znatiželju, ali ipak su čupavci kad je kokos u pitanju moji favoriti. Šubarama je najveći adut vizualna atraktivnost.
I na kraju, bila je ovo vrlo ukusna istraga, nakon koje je definitivno ostalo još zamijećenih recepata koji će nadam se vremenom doći na red. Hvala Snježana, bilo nam je fino! 🙂
Tadeja says
Hvala Dezmond, doista jesu dobri. S nekim zelenim povrtnim umakom ili samo zdjelom salate, odgovorno tvrdim da bi bili odlični! 🙂
I drago mi je da ti se sviđa blog.:)
DEZMOND says
posto sam vegetarijanac, super mi zvuce ovi ravioli sa sirom 🙂
Super vam je blog, devojke 🙂
Tadeja says
Puno vam hvala svima još jednom!
@Snježana, guštali smo, sve je bilo jako fino!
Probaj ove smotuljke, stvarno imaju okus kao da jedeš kobasice i meni je baš bilo otkriće i mislim da ću ih definitivno još raditi u sličnim kombinacijama!
MASATERA says
Ajme meni !! Koliko si toga isprobala, slike sve famozne !!!
Prvo da ti se ispričam što nisam uspijela napraviti post o fužima, doduše oni se rade od tijesta kao i ravioli ali planirala sam napraviti slike postupka za fuže bez one mašine za valjanje tijesta. Počela, slikala do pola i na kraju skuhala tijesto kao posutice (flekice) i odustala jer su mi naletili gosti tako da će to ostati za neki drugi put..
Tartufe ne ljubim baš, samo ako su mmmmmrviiicuuu naribani na fuže ili njoke inače više od toga ne mogu ni smisliti naročito nakon jednog neugodnog događaja sa svadbe od nećakinje kad sam mislim izmijenila nekoliko boja od njihovog intenzivnog okusa i mirisa.. bolje da niti ne pričam o tome.. Marune volim samo onako pečene klasično, u kolačima i jelima baš i ne, a recepte koji nam se nisu svidjeli uglavnom ne upisujem na blog niti ne isprobavam ako znam da ću morati baciti tako da kestena za sada na blogu neću imati..
Posebno me veseli što si radila raviole i što si se snašla sa receptom za kobasice, stvarno savršena ideja tako da mislim da ću jednom i ja tako napraviti 🙂
Sve je prekrasno, baš sve, slike fantastične tako da sam totalno oduševljena! Šubare fantastične, ma sve super !
Problemčić oko soli u kruhu, a pretpostavljam i ostalim receptima sa dizanim tijestom ću morati uskoro riješiti. Očito bez razmišljanja da će se dogoditi da nekom fali soli upisivala sam prstohvat a misleći na ono tipa otprilike.. naravno da ne stavim samo par zrna, posipam iz kutijice a količina bude sigurno bar za žličicu tako da ću to morati ispraviti.
Hvala još jednom na tako predivnoj prezentaciji !!
Josipa says
pala sam sa stolice od količine hrane koju si uspjela spremiti! 🙂 ne znam kako ti to sve uspijeva, klanjam se 🙂
mignonne says
Kako divno sve igleda, da sam vec ogladnila od samog pogleda na fotkice…definitvno moram naci drugi termin za surfanje po blogovima, ovako sam u opasnom iskusenju da odmah odjurim u kuhinju!;))) Odlican izbor recepata, sve jako fino spremljeno i opisano…od mene cista petica!;)))
Tadeja says
Hvala vam cure puno!
@Selma, evo smo se opet krajcale, ja baš kod tebe slinim! :))
cosmo2503 says
Isprobala si stavrno divne recepte i slike su naprosto fenomenalne. Ideja za kobasu ti je genijalna. Meni to ne bi sinulo ni za sto godina, a baš sam mislila praviti taj šugo od domaće kobase.
A i ti Davženini.Snježanini smotoljci su super, mogla bi jedan, ali baš sa kulenom.
Vali says
Fotke su prekrasne! Sve si super odradila, ja ovaj mjesec nisam ništa stigla. Zapravo trebam odmah početi, a ja uvijek nešto čekam pa na kraju šipak. 🙂
maslinka says
Odusevljena sam tako si sve tako savrseno napravila i uslikala 🙂
Andrea says
I opet si svašta krasnog napravila i isprobala. Super sve izgleda. I ja sam ovaj mjesec bila na istim mukama ko i ti. Svašta sam planirala, svašta označila za isprobavanje i na kraju ništa nisam stigla. Tek sinoć sam dovršila jedan kolač pa ću ga danas valjda i objaviti.
Divim se ovim tvojim šubarama. Tako su pedantno složene, sve su jednake i lijepe. Svaka čast na strpljenju. 🙂
Tadeja says
@Sweet corner hvala, ma nisu loše, ali tvoje su ipak zakon!
Tadeja says
:)) hvala vam djevojke!
Zgrabila me neka viroza, vučem se k’o krepana mačka, jedva sam ovaj vikend da uđem u rokove protisnula zadnja dva posta, a nravno da si sve ostavim za zadnji dan…..:(
@Monchi, samo rasvjeta, novi aparat mi je tajna želja, iako nije moj loš, uprkos svojim limitima, ali ne budemo naglas izgovarali, kod mene i sprave imaju uši! :), a Murphy nikad ne spava ;))
Sweet Corner says
slazem s Monikom u vezi fotki, a i stvarno si se potrudila oko izbora i pripreme svih jela…subare su ti predivne!!!
Monika says
čuj ti nju…a koliko bi tek toga isprobala da nisi “imala problema”? 😀 sve izgleda odlično! i moram napomenuti, ne znam je li to samo do novokomponiranih svjetala za fotkanje ili je i novi fotić u igri, ali fotke su ti u zadnje vrijeme fantastične! 🙂
Vera says
Bas si dosta toga isprobala.Subarice su tako mini i lepe.Kod njih ima dosta posla.Hleb je odličan,a i one super rolnice.
Ljilja says
Ti si bas bila vredna, puno si toga napravila :))))
kuvarica na trapezu says
Auu… ostah bez riječi! Svaka ti čast na trudu, umješnosti i kreativnosti!
Snježa says
Uh, uh, uh,.. ne znam odakle početi kao i ti kada si počela istraživati Snježanin blog. Koliko si ti toga naspremala? Predivno. Zapeo mi je za oko onaj Šugo od istarskih kobasica. Odličan je. Kada si ti žena od ideje!!!
Ugalvnom, naradila si se i sve ti je prekrasno!