Ako ste odlučili raditi srca, na jednu polovicu razvaljanog tijesta, bez obzira za koju varijantu ste se odlučili , u pravilnim razmacima rasporedite kremu, preklopite drugom polovicom, pa modlom vadite srca, pazeći da vam se rubovi dobro spoje, kako krema ne bi iscurila.
Ako želite klasičan oblik štrukla, rasporedite kremu kao što biste rasporedili nadjev od sira kod klasičnih štrukla i tanjurićem izrežite štrukle.
Zakuhajte veću količinu vode kojoj ste dodali malo soli i skuhajte štrukle, ali ne do kraja. Prebacite ih u vatrostalnu posudu, zalijte preljevom, kojeg napravite tako da žumanjke istučete sa šećerima, pa dodate mlijeko i vrhnje i pecite ih 30-tak minuta na 180°C. Vodite računa da izaberete dovoljno veliku i visoku posudu da preljev potpuno prekrije štrukle, tako da je skoro prst preljeva iznad razine štrukla. Zbog kakaa u tijestu tijesto je donekle suhlje i tvrđe nego kod klasičnih štrukla i veća količina preljeva mu omogućava da se napije i ostane sočno.
Umjesto kuhanja u vodi, ako želite izbjeći da vam nadjev pobjegne ili se rastopi, štrukle možete prije pečenja, desetak minuta kuhati na pari, što sam sa varijantom tijesta sa kvascem, danas ja učinila.
Na fotografijama se vidi jasna razlika između štrukla sa i bez kvasca. Obje verzije su na svoj način dobre, ali ja sam možda mrvu sklonija verziji s kvascem. Štrukli od tijesta bez kvasca bolje zadržavaju oblik srdaca i bliži su originalnim štruklim, dok ovi sa kvascem doduše gube oblik, ali su, naročito onaj dio koji se dobro napio preljeva, mekši i sočniji.
Po želji, za kontrast, kod serviranja dodajte malo bobičastog kiselog voća.