Po dobrom starom običaju, nakon što su već svi davno iznijeli svoje dojmove,
evo i mene. Blogomanija 2012.
Tko god bio zaslužan za poziv na učešće koji sam dobila, zahvaljujem mu, kao i organizatorima na, obzirom na klimatske i sve druge uvjete, solidno obavljenom poslu. Ali, trebalo je do Blogomanije i Stare planine stići. 🙂
Krenula sam vlakom iz Zagreba do Beograda i Maje i taj je put usprkos mom kroničnom umoru i manjku sna protekao u redu i u okviru predviđenog vremena, kao i onaj sa Majom i njezinim suprugom, drugi dan do Stare planine. Tako duboko u Srbiju zadnji sam put, još kao dijete, zašla davne 1978. godine i ovaj sam zimski odlazak, doživljavala pomalo poput pustolovine. Kad se još uzme u obzir da je i put do hotela na Staroj planini jednim dijelom vodio uskim makadamskim putem i jednako uskim cesticama, za što mi je žao što nisam gnjavila da češće stanemo i fotografiram,
bit će vam jasniji osjećaj avanture koji me pratio.
Čitavo vrijeme imate dojam da ste otputovali u prošlost. Izgledom napuštena sela i ruševne kućice uz put, u tom zimskom pejzažu bili su gotovi nestvarni.
Još u osnovnoj školi o Staroj smo planini učili pod nazivom Balkan, koji je danas napušten zbog konotacija koje sa sobom nosi, iako je po njoj čitav poluotok dobio zemljopisni naziv Balkan. Planina je dio alpsko-himalajskog planinskog lanca i sasvim joj odgovara naziv Stara planina, koji za nju koriste i Srbi i Bugari, a u Bugarskoj se i proteže svojim većim djelom.
Dok se vozite tim uskim cestama, tišina i mirnoća planine upravo su prodorno glasni. Planina djeluje kao čuvarica neke iskonske tajne starina koju će otkriti samo odabranima.
U hotelu su se čitavo vrijeme na ekranima vrtjele prezentacije onoga, što od planine u smislu ski, spa i kojekakvih drugih centara misle i žele napraviti, a u kontekstu činjenice da je to gospodarski najnerazvijeniji dio Srbije, savršeno razumijem takve želje, namjere i potrebe.
Nažalost, ne mogu se oteti dojmu da je planina toga svjesna. I beskrajno tužna i uplašena. Ostaje samo nadati se da će što god budu radili, učiniti to, a da je ne rane previše.
U hotelu su se čitavo vrijeme na ekranima vrtjele prezentacije onoga, što od planine u smislu ski, spa i kojekakvih drugih centara misle i žele napraviti, a u kontekstu činjenice da je to gospodarski najnerazvijeniji dio Srbije, savršeno razumijem takve želje, namjere i potrebe.
Nažalost, ne mogu se oteti dojmu da je planina toga svjesna. I beskrajno tužna i uplašena. Ostaje samo nadati se da će što god budu radili, učiniti to, a da je ne rane previše.
Uz stare kućice koje sam vidjela usput, a i skroman pokušaj koketiranja s etnom u foajeu hotela, više bih voljela vidjeti pokušaj obnove tog kraja u smislu obnove sela u više manjih etno sela i domaćinstava, nego izgradnju tog megalomanskog kiborga, ideju kojeg prezentiraju u hotelu. Takvi projekti, u pravilu vuku za sobom i okolnu privatnu inicijativu, pa onda svatko tko se uspije dočepati kakvog komadića zemlje, između tih starih i nedirnutih kućica i zaselaka, uglavi petokatne betonske nakarade u svrhu iznajmljivanja.
Za smještaj u hotelu, s moje strane sve pohvale, ujedno i za organizaciju same Blogomanije. Uvjerena sam da je to bio ogroman i stresan zadatak. Ako su i postojali propusti i problemi, ja ih niti u jednom trenutku nisam bila svjesna. Pritom bih apelirala da se drugi put pokuša osigurati i koja jednokrevetna soba, jer sirota Marija koje sam dopala kao cimerica, nije oka sklopila od mog hrkanja. 🙂
Blogomanija je, što ste dosad već vjerujem usvojili, regionalna konferencija o blogu i pisanju bloga. Kao takva okupila je mnoge koji su na tu temu imali ili mislili da imaju što reći, većim djelom iz Srbije, ali i iz regije. Od blogera svih profila do PR stručnjaka, web i drugih znalaca. Iz Hrvatske sudjelovali su Krešimir Macan , Krunoslav Vidić kao PR stručnjaci, a kao blogerica, ja. 🙂
Paneli su organizirani na gotovo sve teme o kojima blogeri pišu, radionice o svemu što novom, potencijalnom blogeru, ali i već zahuktalim blogerima može biti od koristi ili im pomoći u radu i promociji, a obzirom na brze i gotovo svakodnevne promjene u funkcioniranju interneta.
U velikom broju razgovora, radionica i panela, naglasak je stavljan na monetizaciju bloga, odnosno pokušaja otkrivanja formule i načina na koji bi se od pisanja bloga moglo ozbiljno zaraditi. Sama ideja je legitimna i prije ili poslije se svatko od nas nađe u situaciji u kojoj o tome otvoreno ili skriveno razmišlja, ali bojim se da čak i u kontekstu regije, a kamoli pojedinih država regije, takav scenarij nije baš izgledan. Pojedinačni uspjesi u tom pravcu, u smislu dobivanja ozbiljnog posla na temelju rada na osobnom blogu, su vjerojatni, kojekakve kompenzacije ili posredna korist, isto tako, ali da bi netko zaradio plaću sa svim pripadajućim doprinosima na temelju samo svog bloga, pisanog na jednom od jezika regije, teško.Prije će, i to vjerujem da je relativno lako postići, novčanu korist od forme bloga ili blog-sitea, ostvariti putem reklama onaj, tko samo skuplja određene sadržaje all over web i producira ih u enormnim količinama, zahvaljujući čemu akumulira veliki broj posjeta, a da osim pretraživanja, kopipejstanja i korištenja tuđih sadržaja, nije u to uložio previše autorskog ili kreativnog rada.
Isti učinak postići zahvaljujući doista autorskom radu uspjeli su rijetki, vrlo izolirani slučajevi i iznimke koje potvrđuju pravilo.
Stoga zaključak do kojeg je većina došla prilično odgovara i mom stavu.
Piši ako imaš volju, želju, potrebu, a prije svega ideju i čini to najbolje što znaš. Pritom pokušaj biti što iskreniji i prema sebi i prema čitateljima. A sve ostalo je prilična lutrija, ali svako toliko na ovom svijetu nekome se i posreći i ubode jack pot, pa ostaje nadati se! 🙂
Panel o food blogovima vodio je Ivan Ćosić, jedan od organizatora Blogomanije, uspješni web dizajner koji je taj posao odlično odradio i za Blogomaniju, jednako kao i vrlo zanimljivu radionicu koju sam odslušala, ali panel na temu food blogova ga je prije svega dopao kao autora popularnog bloga Debeljuca.com.Termin pred ručak, vrlo zgodno odabran obzirom na temu, pokazao se pomalo hendikep, jer je ljudima popustila pažnja, iako zamjerku na nepraćenje panela i radionica upućujem gostima Blogomanije generalno. Jacuzzi, bazeni i saune su bili bonus, a ne tema i glavna radnja konferencije. Slažem se da nije moguće privoditi ljude na panele, ali zanima me gdje bijaše tih 400-tinjak učesnika što aktivnih, što pasivnih, za vrijeme trajanja većine panela i radionica. Da ne kažem da je meni, s mojom godinom proizvodnje, scena u kojoj ljudi sjede za stolovima s pićem ispred sebe, tipkaju po kojekakvim uređajima i gledaju što je onaj do njih rekao prateći Twitter objave na wallu, bila potpuno suluda!!!! :)))
Kad je konkretno riječ o našem panelu, ne bi nam nikom naškodilo da smo se mrvu bolje za njega pripremili, osobito uz činjenicu da se food blogerima u odnosu na njihov broj i raznolikost relativno rijetko pruža prilika reći što je zapravo to što oni rade i što ih i kako razlikuje od gomile “svi kuhamo” sadržaja koji su preplavili i virtualni i realni svijet.
Uz podatak da nam je bilo prvi put, ako i nije objasnio fenomen food blogova, panel je sasvim sigurno otvorio razne teme, pitanja i sadržaje koji se unutar takvog panela daju obraditi, ustanovio da pola sata vremena za to sasvim sigurno nije dovoljno i svakako dao do znanja da ga se treba uzeti kao glavno jelo, a ne samo snack! 🙂
U dogovoru s Ivanom, djelomično sam pokušala ugurati i temu craft bloga koji je na Blogomaniji bio gotovo potpuno zanemaren, a u Hrvatskoj i Sloveniji je ta blogerska scena prilično jaka.
Nisam nezadovoljna panelom, niti našim nastupom, mislim da smo se svi sasvim solidno snašli i kao ekipa i pojedinačno, bilo je očito da ja nemam problema s tremom i nedostatkom riječi :), ali možda bi bilo zgodno idući put ako ne kao voditelja panela, ono barem kao skretničara 😉 pronaći insidera, osobu koja ako i ne pripada aktivno food blog zajednici, prati autore i prirodno se snalazi unutar onoga o čemu food blogeri mogu ili žele pričati, a svakako ostaviti više vremena za dogovor i osmišljavanje panela, kao i trajanje.
Ivanu svakako veliko hvala i čestitke što smo zajedno panel prilično uspješno skuhali . 🙂
A kad smo konačno došli i do hrane na Blogomaniji, koja nekom tematskom logikom pripada u naš resor, većina ste već vjerojatno pročitali Majin osvrt i vidjeli fotografije. Maja je u tome bila nevjerojatno vrijedna i jedina od nas koja je išta od hrane fotografirala, pa ću se njenim fotografijama poslužiti i ja u ovom postu. Ali, moram vam otkriti da kuhari hotela ne bi bili pretjerano sretni da su imali priliku prisluškivati razgovor za stolom food blogerica.
Prije svega sam se intenzivno bavila mišlju da im provalim u kuhinju i pregledam zalihu začina. Ili je nemaju ili se začina boje. 🙂 Uz dužno poštovanje hotelu sa četiri zvjezdice i konceptu švedskog stola koji bi trebao zadovoljiti razne ukuse, i tu imam par opaski.
Doručak je bio standardno bogat i odličan. Kad je riječ o večeri, čovjek se ne može oteti dojmu propuštene prilike da onolika količina spremljene hrane uz nesumnjivu želju za mogućnošću izbora više vrsta različitih jela, utrošenih kvalitetnih namirnica i uloženog truda u pripremanje, urodi i jednako visokom ocjenom.
Prva asocijacija na hranu u Srbiji je meso. Uz meso, roštilje i razna pečenja u kojima im gotovo nema premca, postoji takav dijapazon jela i namirnica koje se daju prilagoditi švedskom stolu, napraviti ih i za mesojede i vegetarijance i vegane i glutten free potrebite, da jednostavno ne vidim niti jedan valjan razlog da smo mi u prosincu, na planini u snijegu, duboko u Srbiji bili ponuđeni rižotom od plodova mora dekoriranim ljutim papričicama, orijentalnom junetinom, tijestom s pestom, sticky fingersima i još čitavim nizom, oprostite na izrazu, nebuloza, za koje u niti jednom slučaju niste mogli duboko udahnuti i reći: “Jbt.- što je ovo dobro!”
Ja nisam uspjela, a to, uvrijedio se tko ili ne, držim nedopustivim, pojesti pošteni komad mesa, a ljudi moji, bila sam u Srbiji!
Bez obzira ili baš zato što je riječ o hotelu sa četiri zvjezdice, čini mi se savršeno blesavo da ne kuhaju gotovo ništa od nacionalnih jela, koja se jednako tako daju prilagoditi konceptu švedskog stola, a uvjerena sam da niti jedan gost, a pogotovo skijaš koji se nakon cjelodnevnog boravka na skijama konačno skine, neće zamjeriti solidno pripremljen komad mesa i ukusan prilog, pa taman da se izbor svede na 3-5 jela koja oduzimaju dah, umjesto dvadesetak ispod prosječnih. Doduše ne znam koje su uzance po pitanju broja jela u hotelima sa četiri zvjezdice i švedskim stolovima, ali nažalost, kvantitet nije uspio sam po sebi postići i kvalitet. Da me netko pogrešno ne shvati, nije to bilo nejestivo i izgledalo je vrlo lijepo, ali me srce boli što baš ništa od onolike hrane nije okusom obaralo s nogu.
Napuštati hotel i skitati uokolo doista nisam imala želje, a ni potrebe, što zbog vremenskih uvjeta, što zbog činjenice da hotel ima izuzetno ugodno, uslužno i organizirano osoblje, koje je vjerujem, jedva dočekalo da napustimo hotel, ali se to uz osmijehe na njihovim licima u niti jednom trenutku nije dalo naslutiti.
Ono čemu sam se najviše veselila pri planiranju puta, bilo je vidjeti djevojke (Maju, Mariju i Gagu) i s njima probrbljati, a ispunilo se gotovo u potpunosti. Mana je što je uvijek premalo vremena za sve o čemu bismo mogle. I žao mi je što su od dolaska odustale Mila i Minja.
Ograničena sredstvom putovanja kao poklone sam nosila samo nekoliko primjeraka novog broja tiskanog DO!TS–a, a vratila se sa slatkim od šljiva kao Marijinim poklonom, kajmakom, čvarcima, Majinim pekmezom od kajsija i medovikom, Gaginim ajvarom i malenim grnetom 🙂 Veće sam uspjela razbiti kad mi je pred dizalom pukla vrećica i sve poispadalo. 🙁
A Magrit hvala na pomoći oko sakupljanja! :)Blogomanija je hvalevrijedna inicijativa i odlično organizirano okupljanje sa doista pomno odabranim temama i čini mi se da ne bi bilo zgorega da se i netko ovdje na zapadu ( Hrvatska, Slovenija) prihvati organizacije i realizacije slične ideje. Povratak sa Stare planine obećavao je još veću pustolovinu nego pri dolasku, jer sad je sve bilo potpuno bijelo. Drveće, uglavnom bjelogorično, mislim da sam na prste jedne ruke uspjela nabrojati sporadičnu crnogoricu, činilo je da pejzaž djeluje poput crteža grafitnom olovkom.
A kad sam mislila da mi je od puta ostalo još samo drugi dan odraditi par sati vožnje vlakom do Zagreba, avantura je tek počinjala. Prvo nikako nismo uspjevali pronaći kad i da li vlak uopće vozi. Na kraju se ispostavilo da je nakon promjene voznog reda koji je obavljen dan ranije, ostala samo jedna linija i to brza, međunarodna za Zurich, sa stajanjem u Zagrebu.
A ona se prilično usporena i do granice, nakon granice i totalnog raspada hrvatskog željezničkog prometa toga dana, pretvorila u seoski vlak u snijegu. Putnički vlakovi na istoj pruzi su većinom bili otkazani iz raznoraznih razloga i kvarova i u naš se vlak sa svakom novom stanicom (ne možete vjerovati koliko ih je) slijevala sve veća rijeka ljudi, dok na kraju nismo doslovno sjedili jedni drugima u krilu. Ne znam bih li vam uopće pričala, ali uspjela sam doživjeti kompletan folklor vožnje vlakom, za koji sam mislila da postoji još samo u mojim sjećanjima, jer zadnji sam put koristila vlak kao prijevozno sredstvo 1989. godine. Naime bilo je tu i izuvanja cipela i čarapa i trljanja promrzlih nogu, nekako smo čovjeka uspjeli uvjeriti da ih ne masira šljivovicom i nadobudnog konduktera koji je u svom tom ludilu proglasio prvu polovicu vagona prvim razredom, pa nas sa svom onom prtljagom tjerao da se selimo u drugu, veselih Slovenki na povratku iz Beograda, wc-a koji se ne mogu otvoriti, a kad to i uspijete onda u njima ne radi ili svjetlo ili nema vode ili oboje, a ako vode ima, onda je sve poplavila i natopljeni su svi papiri koje biste na tom mjestu trebali koristiti. Uglavnom, nakon više od devet sati takvog puta, meni je tog seksa bilo sasvim dovoljno za neko duže vrijeme. 🙂
U to ime sam dan kasnije u panici da mi je kajmak od traume izazvane dugotrajnim putem, ciknuo, išla spašavati stvar i peći pogačice od kajmaka i duvan čvaraka, za koje sljedi recept u idućem postu. Međutim, pokazalo se, a neki su i testirali 🙂 da sam bila u krivu i da je samo gornji sloj kajmaka krenuo tim pravcem, pa je ostatak na sveopće odobravanje zainteresiranih riješen rinfuzno 🙂
[…] sa Stare planine i Blogomanije, pokvario, nastale su malo drugačije pogačice od čvaraka. Pogačice od duvan […]