Nedavno sam bila pozvana na divno druženje. Ljupki prostor, kuhinja Plavog lonca, ugodno
društvo, fina kapljica, ukusna hrana koju su i oči jele i Cvijet. Soli.
Poziv koji mi je uputila g. Vesna Vrkljan iz Plavog lonca, uistinu me razveselio, jer je presjekao moje sad već predugo nakanjivanje da je posjetim, kojem se uvijek nešto ispriječilo. Ovaj put to nisam dopustila i s radoznalim veseljem uputila sam se u Plavi lonac.
Plavi lonac gospođa Vesna vodi zajedno s kćerkom Ivanom, a djeluju kao udruga s ciljem promicanja kulture prehrane i pripremanja hrane, ekološki uzgojenih namirnica, upoznavanja s kulturom prehrane drugih nacija, kao i egzotičnih namirnica i začina.
U ugodnom i ljupkom prostoru retro štiha, kao članovi udruge, možete svaki radni dan pojesti zdrav i ukusan obrok, u pravilu na žlicu, po vrlo prihvatljivoj cjeni.
Sve detalje potražite na njihovoj stranici, ali ono što sam sigurna da će vas najviše zanimati podatak je o gastro radionicama koje se održavaju u Plavom loncu, neke od kojih bih, rado, posjetila i sama. Nadam se da će tome uskoro biti tako, jednoj se posebno veselim, a o čemu ću vas na vrijeme izvjestiti. 😀
No ovaj su nam put u Plavom loncu zasolili! 😀
Plavi je lonac naime, ugostio još jednu Vesnu, g. Vesnu Bajsar iz Solane Nin, koja nas je upoznala s tradicionalnim, ekološkim načinom proizvodnje soli, kojim se ninska solana ponosi i na čemu temelji i svoju buduću proizvodnju i pozvala nas sve, a i ja pozivam vas, da posjetimo Muzej-dućan Solane Nin, relativno nedavno otvoren u Zagrebu, naučimo još ponešto, upoznamo se s poviješću proizvodnje soli, ali i odaberemo soli iz njihovog asortimana ovisno o namjeni i osobnom ukusu. Osim soli namijenjenih upotrebi u prehrani, asortiman Solane Nin može se pohvaliti i mirisnim solima i drugim proizvodima za kozmetičku upotrebu.
No prije svega nam je predstavljeno “vrhnje” proizvodnje soli, poznato pod nazivom Cvijet soli ili francuski Fleur de Sel, koje još nazivaju i “kavijarom soli”. Vjerujem da se većina vas već upoznala sa cvijetom soli, najboljim od onoga što nam sol može dati. Skuplja se pomoću mikronskih sita sa same površine mora, ručno, rano ujutro ili kasno navečer, za potpuno mirnog vremena i bonace. Za taj posao, gotovo ravan strpljivosti uloženoj u filigranski rad, doista morate imate puno ljubavi.
Za razliku od kamene, kojoj se jod mora dodavati u većoj količini, morska sol sadrži daleko više joda, a cvijet soli kao najkvalitetnija i najzdravija vrsti soli, uz povećanu koncentraciju prirodnog joda, bogata je i kalcijem i magnezijem.
Zbog svoje teksture tankih kristalića, osim svih atributa koji idu u korist zdravije konzumacije soli, dodatno je atraktivna u kulinarstvu, jer dodana na kraju, u već gotovo jelo, ugodno krcka pod zubima i stapa se s ostalim okusima.
Imali smo to prilike i probati uz jela koje nam je gospođa Vesna iz Plavog lonca pripremila, a odlučila se za sirovu hranu, vesele, ukusne. hrskave salate i carpaccio od lososa, kako bi i namirnice i dodana im sol najbolje došli do izražaja.
Uz već spomenut Cvijet soli, predstavljene su nam i soli za začinskim biljem, kao i maslinovo ulje s dodatkom Cvijeta soli.
No, sol, a posebno cvijet soli, odlično se slaže s čokoladom. Par zrnaca vrhunske soli dat će sasvim novu dimenziju čokoladi, posebno onoj s visokim udjelom kakaa, u što smo se isto tako imali prilike uvjeriti kušajući čokoladu Solane Nin sa Cvijetom soli,
kao i odličan čokoladni mousse gospođe Vesne.
Nije teško zaključiti da je bila riječ o ugodnom, veselom i nadasve ukusnom druženju, sa zrncima soli! 😀
Vrijeme je uz ugodno žensko brbljanje i tanjurima u rukama brzo prolazilo, uz neka stara, ali i nova lica, jer razveselilo me uživo upoznati Lidiju – Lonac i Koohacha, kao i ponovo se sresti s Lanom – Le Cheflja,
Da sam odlučila to veče samo i jedino uživati, govori i činjenica da sam odložila svoj fotoaparat, pa sve fotografije u današnjem postu potpisuje Kristina Neral.
Odvojite vremena i posjetite Muzej-dućan Solane Nin , koji se nalazi u Gajevoj ulici 8 u Zagrebu, saznajte sve o soli što niste znali ili vas dodatno zanima, pronađite svoju omiljenu sol, za kuhanje ili samo užitak u toploj mirisnoj kupki. A zatim produžite i do Preradovićeve 32, gdje se nalazi Plavi lonac, upoznajte se s njihovim radom i odaberite radionicu po svojem guštu ili samo uživajte u odličnom obroku na žlicu.
Pokažete li želju, ali i radi svog gušta, rado ću nešto od onoga što smo kušali u Plavom loncu, u suradnji s Vesnama 😀 i solima Solane Nin, replicirati i na blogu.
Josip says
Hvala na preporukama, sve djeluje prekrasno. Nadam se da ću uhvatit vremena posjetiti sve lokacije.
Vesna says
Pokazemo li zelju? Hm, kako se tako sto moze pitati. Pa, za T&T majstorije uvijek postoji interesovanje. Ovaj carpaccio losos djeluje bozanstveno, a i ova hrskava salata …