Kad sam se već u povratničkom postu uhvatila ratatouillea, red je da mu pridružim i sataraš.
Ipak je on daleko zastupljeniji u našim kuhinjama.
Jednako kao i kod ratatouillea, riječ je o jelu kojem su glavni sastojak luk i paprike, a po ukusu i drugo povrće, poput tikvica, patlidžana, mahuna, koromača, pa čak i mrkve, koji se, uz dodatak mediteranskih začina, kod ratatouilla nešto više nego sataraša, u kojeg se češće dodaje pokoja ljuta papričica ili feferon, kuhaju u soku od rajčice, dok ne dobijete svojevrsni gulaš od povrća.
U svim svojim varijantama i sa svim mogućim dodacima, sataraš je vjerojatno najzastupljenije ljetno jelo. Od legendarnog đuveča, do priloga uz roštilj, s jajima ili sam za sebe, sataraš u sebi sadrži gotovo sve najbolje od onoga što nam je ljeto dalo. Stoga ne čudi želja da ga sačuvamo i za zimu.
Kad sam bila mala, moja je mama u trenucima neizvjesnosti, tuge ili iz bilo kojeg razloga, lošim periodima, imala običaj intenzivno peći kolače. Kako se kod mene loš period svojim lakim korakom sad već razvukao gotovo u dekadu, toliko kolača stvarno ne mogu ispeći i toliko slatkog podnijeti, pa sam se ovog ljeta bacila na zimnicu.
Već smo tijekom ljeta pojeli turu i pol ljetnog ajvara i nebrojeno sataraša i bilo je neminovno da ponešto završi i u teglicama.
A kako ja uglavnom običavam kasniti pa moji recepti redovito promaše tekuću sezonu, ovaj put se nadam da sam na vrijeme i da ćete nešto od recepata uspijeti iskoristiti još i ove godine. Pritom me veseli i činjenica, koliko god vam ovaj mjesec iskakala s receptima iz paštete, a nadam se da hoću, da ću konačno na svjetlo dana izvući i recepte od kojih neki doslovno već godinama čame u draftu.
Dakle, osnovni sastojci sataraša su luk, paprika i rajčica. Dodavanje ostalog povrća je stvar osobnog afiniteta. Iako ljeti radim i varijante s tikvicama ili patlidžanima i kombinacijom jednog i drugog, osobno najviše volim u sataraš dodati mahune.
Recept koji vam dajem pisan je u mjerama dovoljnim za nekoliko teglica sataraša spremljenog za zimnicu. Želite li sataraš samo kao prilog uz jelo, proporcionalno smanjite količine.
Sataraš - sataraš za zimu
Ingredients
(5 teglica od 720 ml)
- 1,2 kg paprike birajte mesnate paprike babure i crvene i zelene rog paprike
- 1 kg luka
- 1,5 kg rajčice po izboru ali birajte mesnatije rajčice s manje soka, poput šljivar rajčice ili volovskog srca
- 1 kg patlidžana tikvica ili mahuna (ovisno o osobnom ukusu, a možete kombinirati i sve troje)
- 1/2 glavice češnjaka
- sol papar
- 1/2 žlice šećera
- po želji ljuta papričica ili feferon
- ulje ili svinjska mast
Instructions
- Rajčice operite, zarežite na dnu ukriž, pa kratko blanširajte u kipućoj vodi. Ohladite, skinite kožicu, pa istisnite koštice i sok i narežite na kockice.
- Ako koristite patlidžane ili tikvice, operite ih i narežite na kockice.
- Mahune očistite, odstranite im krajeve, pa ih ovisno o veličini narežite na dva ili tri dijela.
- Luk sitno nasjeckajte, paprike narežite na rezance ili manje kockice. Češnjak usitnite.
- Na ugrijanoj masnoći pržite luk da postane staklast, pa mu dodajte narezane mahune i kraće vrijeme pržite, paprike, pa pržite i njih, a zatim redom dodajite ostalo povrće ako ste se odlučili za kombinaciju patlidžana i tikvica i nakon svakog dodavanja pržite miješajući nekoliko minuta.
- Zatim dodajte rajčicu narezanu na kockice, protisnut ili usitnjen češnjak, sol, papar i šećer pa kuhajte, povremeno miješajući da svo povrće omekša, a rajčica se pretvori u umak.
- Ako sataraš spremate za zimnicu, dok se sataraš kuha u pećnici na 120°C sterilizirajte staklenke 20-ak minuta.
- Gotov sataraš lijevajte u još vruće staklenke, očistite rubove teglice ako ste ih prilikom ulijevanje zaprljali, ubrusom umočenim u alkohol ili alkoholni ocat, pa dobro zatvorite opranim i steriliziranim poklopcima.
- Teglice složite u posudu, ali pazite da se ne dodiruju. Posuda mora biti dovoljno visoka da je možete napuniti vodom do 1-2 cm ispod ruba teglica. Dno i stranice posude obložite kuhinjskim platnenim ubrusom ili kakvom drugom krpom ili papirom. Krpu ili papir stavite i između teglica, kako biste spriječili da se prilikom kuhanja dodiruju i eventualno puknu.
- Sve pokrijte još jednom krpom, a zatim napunite vodom do 1-2 cm ispod ruba teglica.
- Poklopite poklopcem ili zatvorite lonac alu folijom pa pričekajte da zakuha, smanjite temperaturu tako da samo lagano kuha i od tog trenutka kuhajte otprilike sat vremena.
- Nakon sat vremena ugasite, a teglice ostavite da se potpuno ohlade u vodi pa ih tek onda izvadite, obrišite i spremite na suho, hladno i tamno mjesto.
[…] kad smo jednom napravili sataraš, po svom ukusu, otvaraju nam se nebrojene kombinacije i načini kako ga konzumirati. Zadnjih je […]