Domaću sam pasiranu rajčicu u životu radila uvijek u malim količinama,

Pasirana rajčica
samo za potrebe određenog jela.
Za punjene paprike, juhu od svježe rajčice, domaće lazanje. Do prošle godine, kad sam uz pelate, odlučila za zimu spremiti i nekoliko teglica pasirane rajčice. Nakon toga više nije bilo povratka na staro.

Domaća pasirana rajčica
Vjerujem da dok god budem mogla micati, a na tržnicama bude rajčice, ja više nikad neću zimu dočekati bez barem par teglica tog crvenog zlata. Niti jedna kupljena pasirana rajčica, pelati ili išta slično, ne mogu zamijeniti okus prave ljetne rajčice u jelima, koju vam daje domaća pasirana rajčica.
Napraviti je i jest i nije pothvat. Od 5 kg rajčice, koliko podnese moj najveći lonac, pa mi je to mjerilo za jednu turu, dobijem 7-8 teglica zapremine 370 ml, potrošim nešto plina i jedno popodne. Ako imate vlastitu rajčice, mislim da je pitanje isplativosti bespredmetno, ali čak i ako rajčicu kupujete, po meni se taj trud isplati. Cijena gotove pasirane rajčice u količini od 400-500 ml kreće se oko 7,00 kn. Toliko će vas +/- , ovisno o ponudi koja vam je dostupna stajati i kilogram svježe rajčice za pasiranje, a nakon ukuhavanja dobit ćete upravo tih 400-500 ml. Plus, kao što rekoh, cijena plina ili struje i vaš rad. Ispadne nešto skuplje nego da kupujete gotovu, ali razlika u okusu jela koja pripremate kupljenom ili vašom rajčicom je nemjerljiva.

Domaća pasirana rajčica
Najveći posao zapravo predstavlja pasiranje. Barem meni, jer imam pasirku relativno malog promjera, pa to okretanje malo potraje, ali se brzo zaboravi.

Domaća pasirana rajčica
Ne znam jesam li vas uvjerila da se i sami upustite u pasiranje, ali dok pišem ovaj post, mojih 20-ak + crvenih ljepotica, spakiranih za zimu, ponosno se šepure na kuhinjskom stolu i upravo sam ponosna na njih. 😀

Domaća pasirana rajčica

Domaća pasirana rajčica
Ingredients
(dostatno za 7-8 staklenki zapremine 370 ml)
- 5 kg rajčice sorte San Marzano šljivar rajčica ili bilo koje druge mesnate sorte poput volovskog srca
- sol šećer
- pasirka
Instructions
- Birajte zrele mesnate rajčice. Dobro ih operite, odstranite eventualno oštećene dijelove, pa ih narežite na manje komade.
- Stavite u posudu i lagano zagrijavajte da rajčice počnu omekšvati i puštati tekućinu.
- Miješajte lagano odozdo prema gore da komadi rajčica na vrhu padnu na dno i počnu se i oni raspadati.
- Kad je sve omekšalo, kuhajte na laganoj vatri dok se količina ne smanji na na otprilike polovicu ili trećinu.
- Sad je vrijeme da rajčice propasirate. U tu svrhu vam za kakve mane količine mogu poslužiti i obično cjedilo i kuhača, ali za iole ozbiljniju količinu ipak ćete trebati pasirku, ručnu, oni sretniji i električnu.
- Propasiranu rajčicu vratite na vatru i kuhajte, miješajući, dok ne postignete željenu gustoću.
- Ja se vodim trenutkom kad je gotovo sva pjena koja se kuhanjem stvorila na vrhu nestala a rajčica dok je miješate sad već pruža određen otpor.
- U tom trenutku dodajte na ovu količinu rajčice vrhom punu žlicu šećera i vrhom punu žlicu soli, još kratko promiješajte i prokuhajte, pa rajčicu spremite u oprane, sterilizirane i ugrijane staklenke.
- Osim soli i šećera, koji djelomično imaju i ulogu konzervansa, osim što nježno izniveliraju okus rajčice, nemam običaj u pasiranu rajčicu dodavati druge začine, jer ostane neutralna, pa začine možete dodavati po želji ovisno o jelu koje pripremate, bez da se međusobno tuku.
- Nakon što ste napunili staklenke, odmah ih zatvorite poklopcima koje ste dodatno isprali octom (višak octa samo otresite, nemojte brisati), pa prionite pasterizaciji.
- Staklenke složite u posudu koju ste obložili čistom kuhinjskom krpom, da ne dodiruju stranice posude. Kuhinjsku krpu ili tvrđi papir umetnite i između staklenki, kao što sam objasnila kod pasterizacije pelata, sve zajedno pokrijte još jednom kuhinjskom krpom.
- Ulijte hladne vode do visine 1-2 cm ispod ruba poklopaca, poklopite i pričekajte da zakuha, pa smanjite vatru i pustite da idućih sat vremena lagano kuha.
- Ostavite da se staklenke potpuno ohlade u posudi, a zatim ih izvadite, obrišite i spremite na hladno i tamno mjesto.
- Poklopci na staklenkama moraju biti lagano udubljeni i čvrsti. Ako osjetite da pritisak vašeg prsta na poklopac proizvodi zvuk kliktanja i da se poklopac miče, provjerite je li staklenka ispravno zatvorena i ponovite postupak pasterizacije.
[…] Domaći umak od pasirane rajčice, po meni je doista obavezan sastojak, za potpuni doživljaj ovog jela, koje je za mene zaštitni znak ljeta. Iako sam recept za punjene paprike već objavila na Volim meso, odlučila sam ga ponoviti i na blogu i dodati ga u kategoriju klasika domaće i svjetske kuhinje, koju imam namjeru polako popunjavati. […]