Negdje sam na pola puta s pripremom ovogodišnje zimnice.
Pomislih da bi bilo lijepo podijeliti ponešto od toga i s vama, pa sam nakon dugo vremena, osim pukog i obaveznog updejtanja koje ipak redovito obavim na stranici, da mi se sav dosadašnji trud potpuno ne uruši, krenula listati i po fotkama i draftsima i uhvatila me tuga. Toliko sam toga napravila, poslikala i htjela podijeliti s vama, ali …
Prošle sam godine važno krenula i objavila nekoliko postova, no najmanje ih je dva puta toliko ostalo neobjavljeno. Čak je i moja prošlogodišnja zimnica uzalud pozirala. 😀
Neću opet početi s obećanjima, jer ih nažalost ne ispunim, ne zbog lijenosti ili ignoriranja, nego kojekakvih okolnosti van moje moći. Rado bih i ja da je blog ažuran ili bar ažurniji, rado bih ja još puno toga uz sve drugo što radim, ali ne stignem to dijeliti s vama. Ponajviše je vjerojatno problem u tome što nakon većih i manjih stvari koje napravim, nešto mora otpasti, (jer svidjelo se to meni ili ne, kad se pređe u desnu polovinu života, koliko god gurali i htjeli sve kao nekad, za isti učinak treba ponešto više vremena) pa na kraju otpadne pisanje bloga, druženje po fejsbuku i Instagramu i sl., a ako nije tamo, ništa se nije ni dogodilo. 😀
No, ne odustajem od bloga, koliko god se rijetko čitali. Nadam se da će se stvari i kod mene jednom promijeniti, a do onda ću ja to u svom ritmu, pa makar to još neko vrijeme bilo pojavljivanje samo jednom godišnje.
Dala sam si truda i potpuno mimo mog stila i načina, natipkala dio recepata pripremljenih prošle godine, a objavljivat ću jedan po jedan ovih dana, da ne ostanu zaboravljeni, ovaj put bez mojih uobičajenih priča no u ovim okolnostima me i to čini sretnom i nadam se da će ipak netko zalutati do njih i da će mu koristiti.
Prošle sam godine prvi put radila domaće pelate. Nikad ne kupujem pasiranu rajčicu, takvu “industrijsku”, ne volim. Uvijek su to pelati u konzervi, a onda konzerve recikliram. Možda za to i ne postoji opravdan razlog, (jedino što mi pada na pamet je trauma iz vrtića i škole, kad smo uz instant pire krumpir dobivali umak od rajčice, koji se jednako tako spravljao od nekog praška iz vrećice i sadržavao više zaprške nego povrća i imao, oprostite na izrazu, jer je o hrani riječ, ali, odvratan tek). Stoga ja, argumentirano ili ne, ali jednostavno “ne volim kupovnu pasiranu rajčicu” i tu svaka priča završava. Uvijek sam kupovala pelate i s njima bez ili uz pomoć koncentrata rajčice, radila umake ili što je već trebalo.
Godinama sam se spremala napraviti domaće pelate i prošlog se ljeta konačno u to i upustila. Ispalo je daleko brže i jednostavnije nego što sam očekivala, uključujući i obaveznu pasterizaciju, a mi do kasnog proljeća ove godine nismo kupili niti jednu jedinu konzervu pelata. (srećom, hrčki kakvi jesmo, imamo spremljene zalihe konzervi za recikliranje :D, što pak s druge strane eskalira u jedan drugi problem, ali o tom potom. 😀
Mnogi zaziru i od pasterizacije, a bez nje nije moguće napraviti veći dio zimnice o kojoj govorim i koju prošle i ove godine dijelim s vama, jer bi se neminovno pokvarila, pa tako ni pelate i ukuhanu ili pasiranu rajčicu, ali pasterizacija nije bauk. Važno je imati neoštećene tegle i poklopce, dobro ih zatvoriti i zaštititi da ne se ne dotiču međusobno kao ni stranice posude. Meni se kao najveći problem pokazalo naći adekvatnu posudu u koju će vam stati više od 3 komada tegli istovremeno, što se u našim kuhinjama, opremljenim uglavnom medium ili small size loncima nerijetko događa. Ako odgovara po širini, ne odgovara po visini, ako je dobra visina, onda je preuska :D, ali nekako sam se snašla.
Kad sam napravila pelate, nisam se na tome zaustavila, pa sam napravila i domaću pasiranu rajčicu i konačno dobila valjani argument za svoje tvrdoglavo odbijanje kupovanja pasirane rajčice. To je nebo i zemlja. Uslijedit će i recept za pasiranu rajčicu, ali danas pelati.
Ove sam godine doduše, odustala od pelata, odnosno, napravit ću ih u nešto manjoj količini i ponešto drugačije, no o tome u jednom od narednih postova, ali sam zato osjetno povećala količinu pasirane rajčice koju sam napravila, jer se pokazala savršenom. No, koristite li pelate povremeno, napose za jela koja ne traže gusti umak od rajčice, nego samo malo dodatka svježe rajčice, svakako si dajte truda i napravite nekoliko teglica, (na tržnici je još moguće pronaći San Marzano ili šljivar rajčicu), nećete požaliti.
Pelati
Ingredients
(dostatno za 6 teglica zapremine 370 ml)
- 2,5 kg rajčice San Marzano odnosno šljivar rajčice
- posuda u koju vam istovremeno stane barem 4-6 teglica omotanih papirom ili kuhinjskim krpama.
Instructions
- Zakuhajte vodu u većem loncu napunjenom do trećine.
- Rajčice dobro operite, odstranite oštećene i mekane pa ih zarežite ukriž na donjem, oblom dijelu.
- Birajte zrele, ali tvrde rajčice, one koje su već lagano mekane bi vam se mogle raspasti.
- Ubacujte po dvadesetak rajčica istovremeno u kipuću vodu, poklopite, pričekajte 30-ak sekundi do minutu i izvadite ih šupljom žlicom ili zagrabite manjim cjedilom, pa ubacite u hladnu vodu da zaustavite kuhanje, a zatim ih prebacite u cjedilo.
- Želite li mekše pelate, nakon što ste rajčice ubacili u proključalu vodu, pričekajte da voda ponovo zakuha, pa ih tek onda izvadite šupljikavom žlicom ili cjedilom. Za tvrđe izvadite ih kako sam napisala, nakon 30-ak sekundi do minute, ali svakako prije nego što voda ponovo zakuha.
- Nakon što ste izvadili rajčice, pričekajte da voda u loncu ponovo zakuha, pa ubacite novu turu.
- Ponavljajte dok ne potrošite sve rajčice.
- Ohlađene rajčice će se na mjestima gdje ste ih zarezali početi guliti, pa koru ogulite do kraja i odstranite tvrdi dio gdje je bila peteljka.
- Sasvim lagano pritisnite rajčicu da izađe nešto vode i koštica, kojih šljivar nema puno.
- Po 4-5 rajčice stavljajte u sterilizirane teglice, lagano pritisnite da puste preostali sok koji bi ih morao potpuno prekriti, pa zatvorite dobro opranim i steriliziranim poklopcem.
- Kad ste napunili sve teglice, poslažite ih u posudu, kojoj ste dno i stranice obložili kuhinjskom krpom, a zatim i između teglica staviti čvršći papir, a najbolje kuhinjsku krpu da spriječite doticanje, pa sve zajedno pokrijte još jednom kuhinjskom krpom.
- Natočite hladne vode do 1-2 cm ispod ruba poklopca i poklopite.
- Nakon što voda u posudi zakuha, smanjite vatru i ostavite da polako kuha idućih sat vremena.
- Ugasite i ostavite da se teglice potpuno ohlade, a zatim ih izvadite, obrišite i spremite na hladno i suho mjesto.
- Poklopac na teglicama nakon pasterizacije mora biti lagano udubljen prema unutra i na pritisak prsta se ne smije micati ili coktati i kliktati. Takvu teglicu odvojite i ponovite postupak paterizacije.
- Jednom otvorenu teglicu pelata odmah potrošite. Izdržat će otvorena i koji dan u hladnjaku, ali potrošite je unutar 3-5 dana.
[…] punjene paprike, juhu od svježe rajčice, domaće lazanje. Do prošle godine, kad sam uz pelate, odlučila za zimu spremiti i nekoliko teglica pasirane rajčice. Nakon toga više nije bilo […]