Ja ću ovaj put s neba, pa u rebra. Ili barem ratatouille rebrasto. 🙂
Kad vas tako dugo nigdje ili gotovo nigdje, nema, kao što je to slučaj sa mnom, blogom i uopće društvenim mrežama, nije da vam baš drugo i preostaje. A kako ja i dalje živim u ritmu “rock and rolla” po više osnova, pokušaj sastavljanja posta s iole suvislim objašnjenjima (a uvijek imam osjećaj da je red objasniti gdje si bio i što si radio 🙂 ), čini taj početak gotovo nemogućim. U životu mi je i dalje sve što dotaknem ili dotakne mene, jednako smućkano i vrti se u krug, bez pravog svjetla na kraju tunela. To ne znači da sjedim i čekam da prođe, guram junački :), ali nemam snage, volje, a ni potrebe iskrcavati ovdje baš sve životne radosti koje me prate i koje su me tako dugo odvojile od bloga i vas. Ali imam potrebu vratiti se blogu, pa ću to napraviti kao da smo se jučer rastali i početi, najjednostavnije što mogu, receptom.
Ovako zgodno umotan u krug, ovaj fancy ratatouille, francuska je inačica onoga što mi poznajemo kao sataraš. Kojeg smo, barem imenom, pokupili iz mađarske kuhinje, iako vjerujem da mu porijeklo vuče korijene od sličnih jela turske i arapskih kuhinja. Učinio mi se upravo savršena metafora za moje životne zavrzlame, sad već solidno i pečene i zapečene.
Ratatouille je jelo kojem su glavni sastojak luk, rajčica i paprike, a po želji i ukusu dodaju se patlidžani, tikvice, mahune, pa čak i mrkva ili koromač. Radi se o svojevrsnom gulašu od povrća, poznatom i u drugim kuhinjama, pod različitim nazivima. U Francuskoj se pojavljuje kao ratatouille ili ratatouille niçoise, jer se porijeklo jela najčešće veže uz Nicu, pa tako ova francuska inačica nezaobilazno sadrži i buket svježih ili sušenih provansalskih začina, poput bosiljka, majčine dušine, mažurana, timijana ili origana.
No, i tada on uglavnom izgleda i ima tek prilično poput našeg sataraša, ovisno o tome za koje smo se sastojke odlučili, a tako se i priprema. Složen poput ovog mog današnjeg, a riječ je o adaptaciji recepta za ratatouill koju je chef Thomas Keller osmislio za potrebe Pixarovog crtanog filma Ratatouille, osim što se od zdjele dinstanog povrća pretvara u ukras stola, promijenjena tekstura jela, mijenja mu djelomično i tek. Umjesto povrća rezanog na punije kockice, koje se zatim pirja u umaku od rajčice i začina, ovdje je ono narezano vrlo tanko, svega 3 mm debelo i zatim pečeno u pećnici u umaku od rajčice. Jelo ostaje jušnije nego što smo to navikli kod ga pripremamo na klasičan način u posudi i pirjamo, ali kad stavite u usta žlicu tako tanko rezanog pečenog povrća, ono se doslovno otopi na nepcu, ostavljajući fini tek miješanog pečenog povrća i mediteranskih trava. Uz malo uloženog truda da pronađete mlado povrće, nježnog teka i bez koštica, približno sličnih promjera i doista ga vrlo tanko narežete, običan prilog uz kasnoljetni roštilj, postat će zvijezda dana.
A ja se nadam da sam ovim postom probila led i da se odsad doista, uz objašnjenja ili bez njih, redovitije čitamo i viđamo. 🙂
Ratatouillev ratatouille
Ingredients
posuda za pečenje 23 cm širine:
- 4-5 komada mesnatih sočnih rajčica
- 1 srednje velika glavica luka
- 4-5 češnja češnjaka
- 3 komada što manjih patlidžana
- 1 srednje velika zelena tikvica lijepo će izgledati i uspijete li naći žutu tikvicu i kombinirati je sa zelenom
- 3 paprike babure crvene, žute ili narančaste
- 4-5 komada mesnatih šljivar rajčica
- sol papar
- maslinovo ulje
- začinsko bilje: bosiljak mažuran, origano, peršin, timijan
Instructions
- Rajčice s gornjeg dijela popisa ogulite, iscjedite od koštica, narežite na manje komade, pa u multipraktiku ili štapnim mikserom pretvorite u pire.
- Luk i začinsko bilje sitno nasjeckajte a češnjak protisnite. Polovicu začinskog bilja, uz luk i češnjak, pomiješajte s pireom rajčice.
- Posolite i popaprite, dodajte maslinova ulja pa rasporedite po dnu posude za pečenje.
- Ostalo povrće očistite i narežite na što tanje okrugle kriške, debljine otprilike 3 mm. Paprike prepolovite, pa polovice režite na tanke kriške
- Kod odabira povrća, pokušajte odabrati komade što sličnije debljine, da vam kriške kasnije odgovaraju promjerima.
- Kad ste sve narezali, kombinirajući veličinom slične, slažite redom setove kriški patlidžana, tikvice, paprika i rajčice, pa ih zajedno slažite u posudu na postelju od rajčice uspravno, sasvim lagano polegnute, da dobijete nešto nalik lepezi.
- Manje promjere ostavite za unutarnji krug, kojeg pokušajte polegnuti u smjeru suprotnom od vanjskog.
- Kad ste sve složili, povrće posolite, pospite krupno mljevenim paprom i ostatkom začinskog bilja, nakapajte maslinovim uljem i pokrijte papirom za pečenje, kojeg ste izrezali na dimenziju posude, taman toliko da pokrije povrće s vrha i spriječi zagorijevanje.
- Pecite na 200° C, otprilike sat vremena.
Alan Paic says
Prelijepo vam je ispalo. Samo znajte da se ova varijanta u Francuskoj zove ‘tian provencal’. Naime ratattouille je kad se pirja u loncu, a kad se ovako slaže i peče u pećnici onda je tian.
Tadeja Bjažević says
Hvala. 🙂 Na komplimentu i zrncu novog znanja. Vjerujem da Francuzi razlikuju to dvoje ovisno o tome na koji je način spravljeno, ali se svijetom i ovaj slagani, proširio i udomaćio kao ratatouille.
Maja Babić says
Ajooooj!!! Pa, kako si povrće perfektno isekla i složila, ja to ne bih ni pekla, odmah bih pojela 🙂
Tadeja Bjažević says
Pa priznat ću ti, al’ nemoj nikom reći, da mi nije Timna pomagala slagati i ja bih na pola puta odustala. 😀