Kad sam ih jutros ponovo ugledala na tržnici, onako bucmaste i šarene, nagurane u vreće,
jedva sam im se othrvala. 😀
Taj okrugli oblik, miris i boje paradajz paprika, paprika za kiseljenje, oduvijek su me mamili. A moja ih je mama kiselila svake jeseni i to je bila zimnica s kojom sam se, uz kisele krastavce, pa tek kasnije ajvar, najprije susrela u domaćoj radinosti. Tako da kod mene osim užitka jedenja, bude i sjećanje na djetinjstvo i miris mamine kuhinje u jesen.
Paprike se u pravilu kisele cijele. Oprane se na nekoliko mjesta izbuši pletaćom iglom ili nečim sličnim da octena tekućina prodre u njih. Drugi, meni draži način je kad ih se kiseli kao polovice i potpuno očisti od koštica i pregrada. Cijele su paprike, istina, lijepe za vidjeti. Kad ih jednom prerežete, onaj sok koji se napravi od octa i paprike ima prekrasan okus i miris po paprikama i sjemenkama. No kiseljenje cijelih paprika je lutrija u pogledu toga što se u paprici skriva. Nerijetko izvana izgleda potpuno zdrava i netaknuta, a unutra su koštice pocrnjele ili se nastanio crv. A to vam može upropastiti čitavu zimnicu. Rizik na koji ja nisam spremna.
Druga, ne manje važna stvar, jest da u našim stanovima u pravilu i nema previše mjesta za skladištenje. Paprike kiseljene cijele zauzimaju daleko više mjesta u staklenkama, teže ih je složiti i nagurati a kasnije i izvaditi i stane ih zapravo svega par u današnje klasične staklenke. Nekad su se, prije izuma i šire upotrebe poklopaca na navoj, paprike kiselile u velikim teglama sa širokim otvorima da možete gurnuti čitavu ruku i slagati ih unutar tegle i prekrivale celofanom. Vjerojatno je i danas moguće pronaći tako velike staklenke, ali traže previše mjesta za skladištenje, a nakon što ih jednom otvorite, paprike, da biste ih spremili u hladnjak, morate premještati u manje staklenke.
Najsimpatičinije su mi šarene, izmiješane žute, crvene, narančaste, a prošle godine sam im dodala i nekoliko fileta zelene rog paprike. Ako ih kiselite izmiješane, crvene će biti nešto mekše od žutih, ali će taj nedostatak nadoknaditi svojom slatkastom aromom. Nema mi ničeg slađeg nego kad temperature dobrano zagaze u minus, a kod kuće vas čeka tanjur toplog graha i fino rashlađene slatkasto kisele paprike.
A kako sam im se, nakon svih ovih hvalospjeva, uspjela jutros othrvati na tržnici? Samo zato što su već spremljene za zimu, ove godine podijeljene po bojama, a to mi je omogućilo i nešto drugačiji postupak, kojim se omekšavanje crvenih paprika svede na minimum. Isti je slučaj i sa zelenim rog paprikama, koje su svježe izuzetno hrskave i osjetno tanje od paradajz paprika.
Ukiseljene paprike - zimnica
Ingredients
- 5 kg paradajz paprika različitih boja mogu i zelene rog paprike
- 2 l bijelog alkoholnog octa
- 3 l vode
- 150 ml ulja
- 250 g šećera
- 50 g soli
- 1-2 žlica papra u zrnu
- 3-4 češnja češnjaka
- 2 grančice lista celera
Instructions
- Paprike operite, prepolovite i očistite od koštica.
- Zakuhajte mješavinu octa i vode. Dodajte sol i šećer pa miješajte da se otope.
- Zatim dodajte papar u zrnu, očišćeni češnjak, lišće celera i ulje pa zagrijavajte do vrenja,
- Nakon što mješavina zakuha, ostavite da kuha 5- 10 minuta, nakon čega u nju oprezno spustite deset do dvanaest polovica paprika. Pričekajte da se tekućina ponovo ugrije i čim ponovo počne kuhati, nakon desetak sekundi, počnite vaditi paprike šupljikavom žlicom i stavljati ih u pripremljene, oprane, sterilizirane i vruće staklenke.
- Pri punjenju staklenke oprezno, da se ne opečete, protresajte, udarajući njima nježno o složenu krpu na radnoj površini. Time ćete postići da se paprike slegnu i lakše rasporede u staklenke.
- Ponavljajte postupak dok ne potrošite sve paprike.
- Kad ste potrošili sve paprike, izvadite češnjak iz tekućine i još toplom zalijte paprike gotovo do vrha.
- Poklopite ih, ali poklopce nemojte zavrtati. Najbolje da staklenke privremeno poklopite čajnim tanjurićima i ostavite preko noći da vidite koliko tekućine će paprike popiti.
- Idući dan preostalom tekućinom zalijte paprike do vrha i zatvorite teglice. Ako vam nije preostalo tekućine, napravite novu, ostavite da se malo prohladi i dotočite u staklenke tako da tekućina potpuno prekrije paprike.
- Čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
- Spremne su za konzumaciju nakon 3-4 tjedna.
- Jednom otvorene paprike držite u hladnjaku.
Notes
Na isti način možete zasebno ukiseliti i zelene rog paprike, koje su osjetno tanje, pa kuhanjem u vrućoj tekućini više omekšaju, nego kad ih se samo zalije.
Bilo bi dobro, ako imate, pritisnuti ih pritiskivačima zimnice, nakon što ste paprike složili u tegle. (Ja ih u presudnom trenutku nisam uspjela pronaći, iako negdje u kući postoji, pa mi crvene paprike malo plutaju.) Pritiskivači će spriječiti da gornje paprike isplivaju, dođu u dodir sa zrakom, promijene boju i omekane. Ako se to dogodi, nakon što otvorite teglu radi konzumacije, odstranite gornje paprike i bez bojazni konzumirajte ostalo.
Komentari